Menu
Çocuk koltuğunun önemi

Çocuk güvenlik koltuğu hayata bağlar!

Çocuk koltuğunun önemi; Çocuk güvenlik koltuklarının doğru şekilde araç içine monte edilmesi durumunda çocukların, yüzde 75 oranında trafik kazalarından hiç zarar görmedikleri bildirildi.
Selçuk Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ak, Türkiye’de emniyet kemerinin ve çocuk güvenlik koltuklarının kullanımının çok az olduğunu bildirdi.
Çocuğun ön koltuğa oturtulması, arka koltukta kapıya çok yakın bulunması, çocuk güvenlik koltuğunun kullanılmaması, çocuğu kucakta taşıma gibi trafikte çok büyük hataların yapıldığına dikkati çeken Ak, bu hatalı davranışlar sonucunda çocukların, kaza anında araç içinden fırlayabildiğini ya da savrulduğunu söyledi.
Bu nedenle, her yıl meydana gelen ölümlü trafik kazalarında çocuk ölümlerinin çok sok olduğunu vurgulayan Ak, “Havaların ısınmasıyla tatil yörelerine doğru yolculukların hızlandığı bugünlerde çocuk güvenlik koltukları büyük önem taşıyor” dedi.
Ak, çocukların kazalardan kurtulması açısından araç içinde mutlak gerekli olan çocuk güvenlik koltuklarının yanlış monte edilmesi durumunda da koruyucu olmayacağını vurgulayarak, otomobilin ön kısmına ya da arka koltukta kapıya yakın kısımlara monte edilen çocuk güvenlik koltuklarının, hava yastıklarının açılması halinde boğulmalara ve yaralanmalara neden olabileceğini anlattı.
Doğru monte hayat kurtarır!


Whatsapp Destek

BGC Car A Rental

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?